Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku będzie nadal korzystał z systemu TETRA

Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy ORLEN oraz Pomorski Inspektorat Transportu Drogowego w Gdańsku przedłużają współpracę w ramach świadczenia usługi łączności krytycznej. System jest wykorzystywany przez ITD m.in. do przekazywania informacji o pojazdach wytypowanych do kontroli przy pomocy m.in. systemów preselekcyjnych, służących do zdalnego odczytu danych z tachografów oraz ważenia pojazdów będących w ruchu.

Współpraca Enspiriona z Grupy ORLEN oraz ITD w Gdańsku rozpoczęła się dwa lata temu. Wówczas Pomorski Inspektorat Transportu Drogowego, jako pierwszy w Polsce, mógł pochwalić się użytkowaniem nowoczesnego systemu łączności TETRA. Zaletą tego rozwiązania jest zapewnienie niezawodnej komunikacji pomiędzy poszczególnymi inspektorami będącymi w terenie, co ma pozytywny wpływ na efektywność wykonywanych zadań. Warto zaznaczyć, że infrastruktura, w oparciu o którą działa Usługa Łączności Krytycznej od Enspiriona, jest całkowicie niezależna od publicznych systemów łączności. TETRA jest w stanie funkcjonować przez minimum 36 godzin od momentu całkowitego zaniku zasilania podstawowego w danym regionie.

Sprzęt, w który zostały wyposażone służby ITD, jest używany przy typowaniu pojazdów do kontroli za pomocą systemów DSRC (ang. Dedicated Short-Range Communication – system bezpieczeństwa samochodów połączonych w sieć), a także wspomnianych już systemów preselekcyjnych, służących do zdalnego odczytu danych z tachografów oraz do ważenia pojazdów będących w ruchu.

Korzystanie z systemu TETRA przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa inspektorów pracujących na drogach, a także znacząco usprawnia wykonywanie codziennych obowiązków – przede wszystkim zapewnia niezawodną łączność w każdej sytuacji z jednostkami mobilnymi i stacjonarnymi na terenie Gdańska, Starogardu Gdańskiego i Chojnic.

–  System TETRA uruchomiony został w 2018 roku. Od tego czasu Enspirion, spółka komercyjnie udostępniająca sieć TETRA, regularnie powiększa grono klientów – mówi Mirosław Dawidczyk członek Zarządu Enspiriona. –  Każdy kolejny podmiot korzystający z naszych usług to krok na drodze poprawy przede wszystkim bezpieczeństwa publicznego.

System łączności w standardzie TETRA od Enspiriona to również ekonomicznie korzystne rozwiązanie, gdyż nie wymaga ono inwestycji w budowę własnej sieci. Enspirion od kilku lat oferuje nie tylko niezawodną łączność głosową, ale także możliwość przesyłania wiadomości tekstowych SDS, lokalizacji GPS oraz możliwość integracji z systemami monitorowania i zarządzania. TETRA jest cennym narzędziem dla podmiotów zainteresowanych zapewnieniem efektywnej, niezawodnej i prywatnej komunikacji.

***

Enspirion Sp. z o.o. to spółka zależna Energi z Grupy ORLEN. Spółka świadczy usługę łączności dyspozytorskiej w cyfrowym standardzie TETRA, który przeznaczony jest m.in. dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa, a także sprawdza się w energetyce. Ponadto Enspirion jest największym i najbardziej doświadczonym krajowym agregatorem DSR (usługa redukcji zapotrzebowania na moc).