Enspirion głównym partnerem konferencji Polskiej Izby Magazynowania Energii podczas targów Industry Week w Warszawie.

Korzyści ze świadczenia usług elastyczności, rola agregatorów w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym, nowoczesne technologie energetyczne, magazynowanie energii elektrycznej lub cieplnej. To tylko kilka przykładowych tematów, które poruszone zostały w formie prezentacji i dyskusji podczas konferencji organizowanej przez Polską Izbę Magazynowania Energii będącej częścią największych przemysłowych targów w Polsce – Industry Week w Ptak Warsaw Expo.

Największe targi przemysłowe w Polsce

Targi Industry Week odbyły się w dniach 24-26 października 2023 roku w Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie. Co roku skupiają setki wystawców prezentujących własne i innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla przedsiębiorstw funkcjonujących w branżach przemysłowych. Drugiego i trzeciego dnia targów odbyła się konferencja ” Inteligentna energetyka – technologie, usługi, regulacje” organizowana przez PIME (Polskie Stowarzyszenie Magazynowania Energii), której głównym partnerem został Enspirion.

Prezentacja i debata z udziałem Enspirion

Enspirion zaznaczył swoją obecność i partnerstwo w konferencji już pierwszego dnia, 25 października 2023 roku. Grzegorz Wałdoch, dyrektor Biura Elastyczności Energetycznej Enspirion, zabrał głos podczas debaty wraz z przedstawicielami firm Enel X, Orange Polska oraz Photon Energy Trading. Tematyka dyskusji skupiła się na temacie usług elastyczności i ” Roli agregatorów energii w Polsce“. Wstępem do debaty była prezentacja zatytułowana ” Korzyści ze świadczenia usług elastyczności”, którą przedstawił kolejny przedstawiciel Enspiriona – Remigiusz Szlendak, koordynator Zespołu Rozwoju Biznesu.

Grzegorz Wałdoch podzielił się z uczestnikami dyskusji przykładem projektu (One Network for Europe, Horyzont 2020), w którym uczestniczył Enspirion wraz z Energa Operator. Testowana była w rzeczywistości gotowość do świadczenia usług elastyczności przez prosumentów. „Na terenie dwóch miejscowości: Przywidz oraz Mława, zaangażowaliśmy kilkudziesięciu prosumentów, którzy na własnej infrastrukturze PV, za pośrednictwem automatyki oraz urządzeń pomiarowych Agregatora (usługa Enflow) mogli przetestować swoją dyspozycyjność i reakcję na wezwania OSD i OSP do odpowiednich działań ograniczania generacji ze słońca. Wnioski z projektu są budujące: Klienci chętnie uczestniczą i są zainteresowani świadczeniem usług elastyczności. Operatorzy doceniają urządzenia agregatora, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych pomiarowych do weryfikacji, na ile deklaracja o reakcji Klienta spotyka się z jej wykonaniem. Test był również ciekawym, swoistym poligonem dla weryfikacji interakcji między działaniami wytworzonych algorytmów w środowiskach testowych zarówno po stronie OSD, jak i OSP”.

Prezentacja i debata naturalnie uzupełniły poruszaną podczas konferencji tematykę efektywnego wykorzystania elastyczności energetycznej odbiorców na potrzeby stabilizacji funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Uczestnicy postarali się rozwiać wątpliwości przedstawicieli przedsiębiorstw przemysłowych dotyczących opłacalności uczestnictwa w usługach elastyczności, korzyściach ze współpracy z agregatorem, warunków na rynkach zagranicznych.

Więcej o usługach elastyczności energetycznej

O możliwości uzyskania dodatkowych przychodów z uczestnictwa w usługach elastyczności, między innymi z usługi DSR w rynku mocy dowiedzą się Państwo klikając w ten link. Enspirion, spółka zależna Energi z Grupy Kapitałowej Orlen, jest jednym z krajowych liderów w agregacji mocy odbiorczych i wytwórczych oferując współpracę na przejrzystych zasadach zarówno z drobnymi zakładami, jak i największymi przedsiębiorstwami przemysłowymi.