Audyt energetyczny, ograniczenie mocy w ramach usługi DSR, modernizacja oświetlenia czy instalacja fotowoltaiki. Podczas wydarzenia zorganizowanego w Warszawie dla przedstawicieli samorządów, eksperci ze spółek Grupy Energa zaproponowali rozwiązania, które mogą pomóc w zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej w danej aglomeracji.

W sytuacji dynamicznych zmian na rynku energii elektrycznej, a także wejścia w życie nowych regulacji, samorządy mierzą się z zupełnie nowym wyzwaniem. Mowa o efektywnym zarządzania energią i jej zużyciem. Wszystko po to, aby jak najwięcej zaoszczędzić. Energa wychodzi naprzeciw potrzebom włodarzy miast i gmin, proponując rozwiązania, których wybór może przynieść wymierne efekty.

Konferencja pod hasłem „Modernizacja infrastruktury i bilansowanie zużycia energii elektrycznej”, która została zorganizowana 9 stycznia w siedzibie Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie, miała na celu przedstawienie rozwiązań, które mogą być pomocne w zarządzaniu zużyciem energii.  Do udziału w wydarzeniu zostali zaproszeniu włodarze z kilkudziesięciu miast.

Modernizacja oświetlenia – będzie taniej

Koszty oświetlenia mogą stanowić nawet 30 proc. budżetu gminy. Jednym ze skutecznych rozwiązań mających na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej jest modernizacja oświetlenia zewnętrznego, a także tego w budynkach użyteczności publicznej – w urzędach, szkołach czy innych miejskich instytucjach. Wymiana wciąż jeszcze bardzo popularnych, jednak energochłonnych lamp sodowych i fluoroscencyjnych na nowoczesne oprawy typu LED, pomaga zredukować zużycie energii w ciągu roku nawet o 60 procent.

Audyt energetyczny

Kolejne rozwiązania prezentowane podczas wydarzenia to usługi efektywnościowe, które wykorzystywane są coraz częściej przez przedsiębiorców chcących obniżyć koszty działalności swojej firmy. Warto zacząć od audytu energetycznego, a więc zaplanowania działań mających na celu ograniczenie kosztów zużycia ciepła, energii, gazu, a także dających możliwość odzysku energii. W pakiecie proponowanych usług jest także optymalizacja kosztów zużycia. To nic innego jak analiza zużycia energii elektrycznej, a także wytypowanie rozwiązań mających na celu zmianę parametrów dystrybucyjnych – grupy taryfowej czy mocy umownej.

Fotowoltaika z korzyścią także dla samorządów

Niezależność energetyczna, niższe rachunki, a także korzyści wizerunkowe związane z inwestowaniem w odnawialne źródła energii. To wszystko można osiągnąć z kolei dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu budynków czy na gminnym gruncie. Dobrze zaplanowana i przygotowana inwestycja zwróci się już w ciągu kilku lat. Wyprodukowana energia, która nie zostanie skonsumowana trafia do sieci i jest kompensowana w rozliczeniu na fakturze.

DSR, czyli redukcja mocy jako dodatkowe źródło dochodu dla gminy

Podczas konferencji przedstawiono samorządom także usługę DSR (ang. Demand Side Response).  Polega ona na incydentalnym, czasowym obniżeniu przez końcowych odbiorców ich zużycia energii elektrycznej w godzinach szczytowego zapotrzebowania na energię w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym. Przedsiębiorstwa, które podpiszą umowę DSR, otrzymują wynagrodzenie już za samą gotowość. Rocznie może to być od 120 tys. zł za MW redukcji.