Enspirion, agregator z Grupy Energa, wzmocnił swoją pozycje na rynku energetycznym oferując innowacyjne usługi redukcji zapotrzebowania na moc. Spółka w przetargu krajowym na pokrycie braków mocy na terenie całego kraju w sezonie letnim zakontraktowała 519,4 MW mocy (81% zgłaszanego przez PSE zapotrzebowania na usługę DSR (Demand Side Response) w modelu gwarantowanym), a w pakiecie zimowym 392 MW (98% zapotrzebowania).
Enspirion, spółka z Grupy Energa, okazała się najmocniejszym uczestnikiem postępowania. Świadczy usługę DSR zarówno w pakiecie letnim, jak i w zimowym.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły 11 czerwca 2019 roku wyniki przetargu na zakup Usługi Gwarantowanej Redukcji Zapotrzebowania na moc (DSR) na drugie półrocze 2019 roku. Enspirion, spółka należąca do Grupy Energa, okazał się po raz kolejny największym beneficjentem ogłoszonych przez PSE postępowań na zakup usługi zapotrzebowania na moc .
W tzw. przetargu obszarowym, na pokrycie mocy w wybranych regionach kraju (Programie Gwarantowanym II) wszystkie złożone przez agregatora oferty zostały przyjęte.
W przetargu krajowym, na pokrycie braków mocy na terenie całego kraju (Programie Gwarantowanym III) w sezonie letnim Enspirion zakontraktował 519,4 MW mocy co daje 81% udziału, i w pakiecie zimowym 392 MW, czyli 98% udziału w zgłaszanym przez PSE zapotrzebowaniu na usługę DSR w modelu gwarantowanym. Dla porównania, rok temu Enspirion w pakiecie letnim zakontraktował łączną moc redukcji w wysokości 340 MW, a w pakiecie zimowym – 360 MW.
Moce występujące w ofertach pochodzą od przedsiębiorstw energochłonnych, które podpisały i świadczą dla Enspirion tzw. usługę odpowiedzi strony popytowej, czyli usługę DSR. W jej ramach zakontraktowane firmy wynagradzane są zarówno za samą gotowość do redukcji zużycia mocy, jak i jej wykonanie, czyli obniżenie poziomu własnej konsumpcji energii elektrycznej na wezwanie Operatora Systemu Przesyłowego (OSP), w przypadkach zagrożenia niedoborami energii w krajowym systemie.
Zgodnie z przewidywaniami w tym roku, po raz pierwszy w historii przetargów na DSR, OSP pozyskało więcej ofert niż realnie potrzebowało. Oznacza to, że dla części oferentów postępowanie nie zakończy się podpisaniem kontraktu na świadczenie usługi DSR w pełnym wymiarze. Tegoroczny sukces Enspirion to efekt długofalowej polityki budowania relacji z Klientami oraz kompetencji niezbędnych do świadczenia usług systemowych na potrzeby OSP.
– Po raz kolejny udowodniliśmy, że Enspirion ma dominującą pozycję na rynku Negawatów. Potwierdza to, że Grupa Energa jest nie tylko liderem tego obszaru, ale również współtworzy standardy i dobre praktyki w dziedzinie zarządzania popytem – mówi Tomasz Lesiewicz, Prezes Zarządu Enspirion. – Jesteśmy szczególnie dumni z wyników tego postępowania, gdyż świadczą one o zaufaniu, jakim obdarzyli nas Klienci. Korzystając z naszych doświadczeń , już dziś przygotowujemy się do wejścia w nową rzeczywistość, jaką będzie dla nas Rynek Mocy w latach 2021-2023.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne mają prawo wzywać firmy wyłonione w przetargu do redukcji mocy w dni robocze, od poniedziałku do piątku. W pakiecie letnim wszystkie firmy uczestniczące w DSR muszą być dyspozycyjne w godzinach od 10 do 18, natomiast w pakiecie zimowym – od 16 do 20. PSE każdorazowo zgłoszą wstępną potrzebę zrealizowania redukcji z jednodniowym wyprzedzeniem.